7 Źródeł Wiedzy O Ubezpieczeniach, Które Wpłynęły Na Mój Rozwój Jako Agenta Ubezpieczeniowego

Moja droga agenta…

W swojej karierze agenta ubezpieczeniowego korzystałem z różnych materiałów oprócz tych podstawowych od TU czy ustaw. Kursów płatnych, szkoleń, książek, kursów bezpłatnych, blogów. Podczas całej ścieżki poszukiwania wiedzy, te 7 osób/organizacji najbardziej wpłynęło na mój rozwój jako agenta w różny sposób. Niektóre dały inne spojrzenie na produkt. Inne pozwoliły mi zwiększyć wiedzę. Jeszcze kolejne sprawiły, że całkowicie zmieniłem zdanie na dany temat.

Rynek ubezpieczeniowy to ciągłe samokształcenie się. Nie tylko w kwestii produktów ubezpieczeniowych, zmieniających się OWU czy zasad sprzedaży. Najlepszym przykładem tego są ostatnie czasy, które zmusiły większość ludzi do przejścia na sprzedaż zdalną. Nagle okazało się, że nie taki Facebook zły, że dobrze byłoby mieć kontakt z klientem i poinformować go “aktualizacją” co się dzieje z firmą, że da się sprzedać większość ubezpieczeń zdalnie.

Wiedza o marketingu to jedna z rzeczy, która zawsze się przyda. Marketing internetowy nie zgaśnie, będzie się rozwijał coraz bardziej. Osoby i organizacje, które wymieniam w tym artykule wychodzą naprzeciw tym potrzebom aktualizując materiały dla nas jako agentów.

Pozwoliłem sobie pominąć kwestię szkoleń wewnętrznych TU, szkoleń z multiagencji, czytania OWU oraz czytania ustawy. Mimo że są to zdecydowanie najważniejsze źródła wiedzy o produkcie i sprzedaży chciałem opisać osoby oraz portale, które miały wpływ na mój rozwój niejako „z zewnątrz”.

Adam Kubicki

Adam Kubicki Biznes Ubezpieczeniowy

To zdecydowanie jeden z najlepszych trenerów sprzedaży ubezpieczeń i nie tylko w Polsce. Na jego blogu znajdziecie porady dotyczące pozyskiwania rekomendacji, prowadzenia zespołu sprzedażowego, zimnych telefonów, sprzedaży zdalnej – wymieniać można bardzo długo. Oprócz artykułów Adam prowadzi regularne podcasty o problemach w biznesie ubezpieczeniowym, tworzy filmy szkoleniowe oraz jest autorem książki „Bądź liderem albo odejdź”.

Jego materiały zdecydowanie pozytywnie wpłyną na rozwój Twojej agencji ubezpieczeniowej niezależnie czy jesteś początkujący, czy doświadczony. Adam oprócz bloga Biznes Ubezpieczeniowy prowadzi również swoją stronę, na której oferuje konsultacje dotyczące rozwoju agencji ubezpieczeniowej.


Coś ode mnie

Miałem przyjemność współpracować z Adamem przy projekcie Akademia Biznesu Compensy Dystrybucji. Przeczytałem również jego książkę i wziąłem udział w kursie online „Sukcesja i ubezpieczanie przedsiębiorców krok po kroku”. Zarówno współpraca, jak i materiały Adama dały mi mnóstwo wartości. Najbardziej cenię sobie konkret przekazanej wiedzy – żadnego motywacyjnego masła-maślanego tylko faktyczne porady jak stać się lepszym przedsiębiorcą i agentem ubezpieczeniowym.

Fanpage: Adam Kubicki Konsultant Ubezpieczeniowy

Strona: biznesubezpieczeniowy.pl

Grupa na Facebooku: Biznes Ubezpieczeniowy

Obiektywne Forum Agentów

Obiektywne Forum Agentów

Największe forum agentów ubezpieczeniowych w Polsce. Powstało w 2015 i od tego czasu urosło do ponad 15 tysięcy agentów, brokerów, pracowników towarzystw i różnych organizacji. Jest to największa społeczność ubezpieczeniowa i również można powiedzieć, że ma realny wpływ na rynek ubezpieczeniowy. Nie tylko służy jako miejsce do dialogu między różnymi szczeblami tego rynku, ale również do wzajemnej pomocy między agentami.

Pisząc tam swój problem masz pewność, że ktoś Ci odpowie – OFA powstała w myśl braterskiej postawy i nie uświadczysz tam nachalnych reklam o dołączenie do zespołu/multiagencji itp. OFA ma na celu ujednolicenie głosu agentów, brokerów w rozmowach z Towarzystwami i ich pracownikami na różnych towarzystwach.

Coś ode mnie

Jestem na forum praktycznie od jego powstania i jedno muszę przyznać – misja OFA we wspieraniu agentów ubezpieczeniowych jest niezmiennie i konsekwentnie realizowana przez Sylwię Lendzion, Marcina Rachutę i Łukasza Maziarza (założycieli OFA). Sam niejednokrotnie korzystałem z pomocy na forum. Otrzymywałem pomocną odpowiedź, a każdy przejaw nienawiści lub własnego interesu był szybko sprowadzany na ziemię. 

OFA to nie zwykła grupa, to społeczność i głos agentów, brokerów i innych osób. Dzięki tej społeczności mam świadomość, że moje słowo coś znaczy i czuję się zdecydowanie lepiej jako agent ubezpieczeniowy.

Grupa na Facebooku: Obiektywne Forum Agentów

Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń

Jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza organizacji mających wpływ na rynek ubezpieczeń w Polsce. Istnieje od 1990 roku i od tamtego czasu monitoruje, doradza, wspiera ustawodawcę, zbiera statystyki i zwiększa świadomość klienta o ubezpieczeniach. Oczywiście oprócz tego wspiera agentów poprzez edukację na każdym kroku. Działalność PIU jest niesamowicie szeroka i można śmiało powiedzieć, że w pewnym sensie nie tylko ma wpływ ale również kształtuje rynek ubezpieczeniowy.

Wśród materiałów PIU znajdziesz analizy, raporty, przemyślenia na temat rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Co więcej, na grupie stworzonej przez PIU (Ubezpieczeniowe know-how) znajdziesz również miejsce do wymiany zdań o ubezpieczeniach oraz regularne treści przygotowane przez PIU na temat rynku ubezpieczeń.

Coś ode mnie

Czytam blog PIU od dawna zarówno jako agent, jak i klient i znalazłem tam mnóstwo materiałów. Pomogły mi one na dwóch płaszczyznach – stać się lepszym agentem dzięki wiedzy tam zawartej oraz spojrzeć na ubezpieczenia ze strony klienta. PIU cenię sobie za całokształt wpływu na rynek ubezpieczeń. Dzięki istnieniu tej organizacji wiem, że zawsze jest szansa na dialog pomiędzy różnymi instytucjami.

Fanpage: Polska Izba Ubezpieczeń

Strona: Polska Izba Ubezpieczeń

Grupa na Facebooku: Ubezpieczeniowe know how

Marcin Kowalik

Marcin Kowalik

Marketingowiec i trener, który stawia mocno na pozyskiwanie klientów przez Internet. Na jego blogu znajdziesz masę przydatnych informacji opartych o case study z klientami – podcasty, artykuły, vlogi. Prowadzi szkolenia zamknięte dla agencji oraz Towarzystw Ubezpieczeniowych. Skupia się w swoich materiałach na pozyskiwaniu klientów w internecie i przez social media.

Na jego stronie znajdziesz mnóstwo ciekawych ebooków, zapisów ze szczytów ubezpieczeniowych, plików pdf z pytaniami klientów i inne wartościowe materiały.

Coś ode mnie

Z Marcinem nie miałem okazji współpracować, a jego materiały znalazłem stosunkowo niedawno, ale z wielką ciekawością obserwuję jego kanał na YouTubie. Zdecydowanie podoba mi się podejście case-study i opowieści o różnych zdarzeniach z życia agenta, a także rozwiązywanie „codziennych” problemów. Cenię sobie również przekazywanie wiedzy w formie video.

Strona: marcinkowalik.online

Grupa na Facebooku: Mistrzowie Marketingu i Sprzedaży Ubezpieczeń

Gazeta Ubezpieczeniowa

Gazeta Ubezpieczeniowa

Tygodnik przeznaczony dla środowiska ubezpieczeniowego, zajmujący się edukacją, problemami branży ubezpieczeniowej, organizacją dużych spotkań agentów, tworzeniem materiałów edukacyjnych i wiele, wiele więcej.

Co tydzień możesz nie tylko przeczytać, ale również posłuchać ciekawych audycji prowadzonych przez Gazetę Ubezpieczeniową z liderami sprzedaży ubezpieczeń w Polsce, marketerami, właścicielami firm i pracownikami Towarzystw Ubezpieczeniowych. GU posiada również grupę (Kurs na wzrost w sprzedaży ubezpieczeń). Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych materiałów, podcasty, wywiady i rozmowy na tematy ogólno-ubezpieczeniowe. Przeprowadzane są również regularne spotkania Live.

Coś ode mnie

Dawno przestałem traktować GU jako „gazetę”. Mógłbym posunąć się do twierdzenia, że jest to instytucja również kształtująca rynek ubezpieczeniowy. Nie raz, nie dwa GU miało wpływ na ważne decyzje. Zdecydowanie polecam dołączenie do grupy, ponieważ ogrom darmowej wiedzy, który tam otrzymasz, powoduje dokładnie to co w nazwie grupy: wzrost w sprzedaży ubezpieczeń.

Strona: Gazeta Ubezpieczeniowa

Grupa na Facebooku: Kurs na wzrost w sprzedaży ubezpieczeń

Na wypadek gdy

Na wypadek gdy

Trochę z innej beczki, ponieważ tym razem ze strony klienta. Na wypadek gdy to bardzo popularny blog i poradnik ubezpieczeniowy. Przybliża praktycznie wszystkie tematy ubezpieczeniowe czytelnikom w przystępny i ciekawy sposób. Spojrzenie od strony klienta na usługi ubezpieczeniowe jest niesamowicie ważne – sami również w końcu jesteśmy klientami na ubezpieczenia.

Jeśli wiemy jak klient reaguje na dane tematy to lepiej sprzedajemy produkt. Spojrzenie z perspektywy „innych” osób na tematy ubezpieczeniowe jest ważne w karierze agenta. Autorami bloga i artykułów są eksperci z już opisanej Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Coś ode mnie

Artykuły z tego bloga czytam bardzo często głównie z powodu właśnie spojrzenia inaczej na oferowane produkty. Autorzy bloga piszą w sposób bardzo przystępny i potrafię się dzięki temu nakierować, w jaki sposób rozmawiać z klientem na temat, w którym nie jestem zbyt pewny.

Strona: nawypadekgdy.pl

Akademia Expertów

Akademia Expertów

Platforma zbudowana przez Pawła Danielewskiego skupiona na marketingu, pozyskiwaniu leadów i sprzedaży. Znajdziesz na niej blog z mnóstwem pomocnych materiałów dotyczących marketingu w internecie oraz możliwość wykupienia kilku potężnych kursów. Mimo że platforma Pawła nie skupia się „tylko” na rynku ubezpieczeniowym to jednak dużo osób ceni sobie jego materiały dotyczące szukania klienta w Internecie.

Dostęp do Akademii jest płatny niemniej na stronie znajdziesz również bloga z przydatnymi case study. Na swoim fanpage Paweł wrzuca sporo ciekawych treści o pozyskiwaniu klienta ubezpieczeniowego, marketingowych zagadnieniach i innych.

Coś ode mnie

Co prawda nie miałem okazji brać udziału w żadnym ze szkoleń Pawła. Chętnie za to czytam jego materiały, zarówno te na fanpage, jak i blogu. Prosty sposób przedstawienia trudnych zagadnień marketingowych zdecydowanie może wpłynąć na rozwój Twojego biznesu ubezpieczeniowego.

Fanpage: Paweł Danielewski

Strona: akademiaexpertów.pl

Tak prezentuje się lista moich siedmiu osób, portali czy organizacji, które miały wpływ na mój rozwój jako agenta.


Pozostaje jedno bardzo ważne pytanie – kto według CIEBIE powinien znaleźć się na tej liście?

Może masz swoją – zupełnie inną – listę?


Koniecznie podziel się w komentarzu kto miał wpływ na rozwój Twojej kariery ubezpieczeniowej!


Scroll to Top