6 darmowych sposobów na pozycjonowanie Agenta Ubezpieczeniowego, które wdrożysz przez weekend

Pozycjonowanie.

Magiczne słowo, kryjące pod sobą wiele dziwnych terminów i skrótów, SEO, SEM, keyword research, linki wewnętrzne…

O pozycjonowaniu można pisać i pisać i pomysłów na artykuły nie braknie. Ale nie chcę Cię dziś uczyć całej mechaniki stojącej za pozycjonowaniem ale przybliżyć chociaż trochę to zagadnienie – tak, że jeszcze dziś po przeczytaniu tego artykułu możesz zwiększyć pozycję swojego biznesu.

Pozycjonowanie to nic innego jak wszystkie działania, które prowadzą do poprawienia Twojej pozycji w wyszukiwarkach. Wszyscy chcemy żeby po wpisaniu kilku słów nasz biznes pojawiał się pierwszy w wynikach. W końcu to trzy pierwsze rekordy (pomijając reklamy i wizytówkę Google) przejmują najwięcej kliknięć.

Nie bez powodu żartuje się, że wchodząc na drugą zakładkę w Google zaglądasz w otchłań, a jak Twojego zagadnienia tam nie ma – to nie istnieje.

W tym artykule przedstawię Ci kompletne kroki do zwiększenia widoczności Twojej strony, a jeśli jej nie masz to po prostu Twojego biznesu.

Zanim zaczniemy odpowiem na trzy pytania, które na pewno już masz w głowie.

Po co mi to całe pozycjonowanie?

Żeby dotrzeć do nowych klientów, którzy będą szukać dla siebie ubezpieczenia w Internecie. Robi to coraz więcej osób – zwłaszcza młodsze pokolenia.

Ile mi to zajmie?

Wszystkie opisane sposoby wprowadzisz przez weekend w wersji podstawowej – od Ciebie zależy ile czasu poświęcisz na “dopieszczanie”.

Ile mnie to będzie kosztować?

Wersja podstawowa tych działań kompletnie nic. Również od Ciebie zależy czy chcesz coś inwestować.

Na koniec mam dla Ciebie nie jedną ale dwie niespodzianki!

Co pozycjonowanie daje agentowi ubezpieczeniowemu

Biznes ubezpieczeniowy nie różni się od innych – pozycjonowanie da Ci zwiększenie zasięgów i nowych klientów.

Zastanów się chwilę i wejdź w rolę osoby, która np. pierwszy raz ubezpiecza samochód. Albo kupiła właśnie mieszkanie i zastanawia się nad ubezpieczeniem. Wpisuje w wyszukiwarkę na komputerze lub telefonie „ubezpieczenie auta [miasto]” i… wyskakuje mu kilkanaście firm. Wszyscy Twoi konkurenci prawdopodobnie są w sieci – wyszukiwarki lub różne portale automatycznie zasysają dane i przedstawiają firmy w katalogach.

Zapewne jak wpiszesz nazwę swojej firmy to wyskoczysz na kilku różnych portalach – to właśnie te automatyczne zasysacze danych. I wszystko jest super ale co jeśli są nieaktualne dane? Albo zmienisz lokalizacje? Pojawia się problem.

Nawet Wizytówka Google często sama z siebie przedstawi jakiś biznes po tym jak użytkownicy się w nim meldują.

A teraz odpowiedz sobie na pytanie:

Fajnie byłoby być nad innymi w Google prawda?

Plusem Internetu jest to, że sporo da się zrobić samemu. O ile nie zastąpi to zespołu specjalistów od SEO, którzy Twoją stronę podnieśliby do wysokich pozycji nadal możesz wykonać kilka czynności, które pozwolą nowym klientom znaleźć właśnie Ciebie, a starym mieć kilka źródeł kontaktu.

Czy da się „pozycjonować” bez strony internetowej

Często mówiąc o pozycjonowaniu mamy na myśli pozycjonowanie strony internetowej. I owszem pełny potencjał można osiągnąć łącząc wszystkie kanały ze stroną ale strona nie jest Ci potrzebna żeby zaistnieć w sieci.

Możesz wykorzystać darmowe kanały, strony inne portale (np. katalogi firm czy nawet takiego Facebooka) żeby klient po wpisaniu „ubezpieczenia [miasto]” mógł dotrzeć właśnie do Ciebie.

Wykorzystanie pozycji „gigantów”

Jak zapewne wiesz, stron na świecie jest mnóstwo, są też tacy giganci jak np. Facebook, czy trochę mniejsi ale lokalni Oferteo, Panorama Firm i inne tego typu portale. Istnieją już one sporo czasu, mają dobrze zrobione zaplecze SEO i będą wyświetlać się dużo wyżej zwłaszcza jeśli Twoja strona jest stosunkowo świeża.

Warto wykorzystać trochę ich pozycje i zakładać różne profile nawet jeśli nie planujemy ich prowadzić, ponieważ jeśli dobrze opiszemy co robimy i gdzie (sprzedajemy ubezpieczenia w mieście X) to potencjalny klient znajdzie nas szybciej.

Oczywiście Twoim ostatecznym celem jest odsyłanie klienta do swojej strony, a już w ogóle zdobycie do niego kontaktu ale skoro za darmo i w prosty sposób możesz „wyświetlić” mu się nawet na innym kanale – grzechem byłoby nie skorzystać.

To o co tak naprawdę chodzi z tym pozycjonowaniem dla Ciebie?

Po pierwsze i najważniejsze – żeby klient, który wpisze „tanie OC [miasto]” mógł Cię odnaleźć niezależnie od tego czy masz stronę.

Po drugie – jeśli masz stronę to żeby jak najwięcej miejsc z Internetu odsyłało właśnie do niej. To są tak zwane linki „przychodzące” i jeśli zdobędziesz ich trochę tym samym zwiększy się widoczność Twojej strony internetowej.

Należy jednak pamiętać o jakości tych linków – wrzucanie swojej strony na dziwne portale lub podejrzane domeny może przynieść więcej złego niż dobrego. 

6 kroków do lepszej widoczności

Krok 1 – Google Moja Firma

google moja firma

O tym jak założyć Google Moja Firma oraz jak ważne to narzędzie pisałem w tym artykule. W 99% przypadków i nie licząc reklam to właśnie mapa wyskoczy pierwsza przy wyszukiwaniu różnych usług – także ubezpieczeń.

Wpisując swoją stronę internetową w wizytówkę Google zwiększysz jej pozycję, ludzie widząc Twój biznes na mapie mają możliwość kliknąć duże „Strona” i sprawdzić Twoją ofertę.

Na wizytówce Google możesz publikować wpisy i w każdym z nich odsyłać do strony internetowej lub po prostu informować o produktach.

Klient w bardzo prosty sposób może kliknąć z poziomu komórki “Zadzwoń”.

Co wpływa na pozycję wizytówki Google?

Czas

Im dłużej wizytówka jest aktywna tym wyższa będzie jej pozycja.

Odpowiednia optymalizacja

Wszystkie informacje muszą być podane, obszary działania odpowiednio wybrane. Ważne jest uzupełnienie opisu, opisanie usług, dodanie danych kontaktowych czyli w zasadzie wypełnienie wszystkiego co się da.

Warto tutaj (jak i w każdym kolejnym punkcie) pamiętać o tak zwanych słowach kluczowych. Potencjalny klient wyszukując coś w Google nie będzie wpisywał „szukam ubezpieczenia samochodu takiego nie za drogiego ale żeby jednak cokolwiek dostać jak mi ukradną”. Zamiast tego wpisze „tanie OC Warszawa” i sprawdzi wyniki – na mapie, w wyszukiwarce i kliknie to co mu bardziej pasuje. Chcemy się więc dostosować jak najbardziej pod te słowa żeby to właśnie nasza strona czy profil wyskoczyły w wyszukiwaniu i do nas dotarł klient.

Od razu Cię ostrzegę – wykorzystanie 1000 znaków w opisie na „tanie oc warszawa” nie dość, że nic nie da to jeszcze będzie wyglądało paskudnie.

Opinie

Im więcej opinii tym wyższa będzie Twoja pozycja na mapach ale to z jakiego konta została taka opinia dodana również ma sporo znaczenia. Im starsze z większą ilością opinii tym lepsze.

Na końcu artykułu otrzymasz ode mnie w bonusie listę uniwersalnych słów kluczowych, które możesz wykorzystać przy tworzeniu wizytówki oraz realizacji dalszych punktów.

Zalety:

  • darmowe
  • duże możliwości optymalizacji i kontroli
  • najprostszy sposób na znalezienie Cię przez klienta na mapach

Wady:

  • dużo czasu musi minąć zanim wskoczysz wyżej w pozycjach

Krok 2 – Wizytówki NAP

wizytówka NAP

Wizytówki NAP czy Name – Address – Phone. Nazwa – Adres – Telefon to bardzo proste portale najczęściej katalogi firm, które zbierają w grupę tylko najważniejsze dane o firmie. Takie portale często działają na zasadzie automatycznego zasysania danych i wpisując nazwę swojej firmy w Google możesz się „zdziwić” w ilu miejscach jesteś.

Google Moja Firma jest również taką wizytówką NAP chociaż ma najwięcej możliwości, jest najpopularniejsza i zdecydowanie bije inne w rankingach na głowę (chociażby mapą).
Cała sztuka polega na znalezieniu tych wizytówek gdzie Cię nie ma, aktualizowaniu danych gdzie już jesteś i odpowiedniej optymalizacji tych wizytówek.

Bardzo ważne będzie dodanie wszystkich aktualnych danych, odnośników do Twojej strony internetowej, dodanie opisu (pamiętaj o słowach kluczowych!).

Niektóre wizytówki mają nawet opcję dodawania właśnie słów kluczowych oddzielonych przecinkami.

Wprowadzanie danych do Wizytówek NAP jest niesamowicie proste, bo po kliknięciu dużego DODAJ FIRMĘ, wszystko prowadzi Cię za rękę.

W Internecie spotkasz multum takich wizytówek niektóre są darmowe, niektóre darmowe z funkcjami premium, a inne płatne.

Czy warto inwestować w płatne wizytówki lub usługi premium? Każdy musi odpowiedzieć sobie na to sam, natomiast ten poradnik mówi wyłącznie o darmowych sposobach, dlatego na koniec otrzymasz drugi bonus – listę 10 darmowych portali z wizytówkami NAP gdzie możesz dodać informacje o swojej firmie.

Zalety

  • darmowe
  • niektórych możliwość bardzo szczegółowego pozycjonowania

Wady

  • nie każdy portal jest często odwiedzany
  • będą dzwonić marketerzy (jak wszędzie zresztą)
  • Trzeba poświęcić trochę czasu na unikalne opisy, powtarzanie usług itp.

Krok 3 – Oferteo

oferteo

Przyznam szczerze, że mało korzystałem z Oferteo i poznałem niedawno to narzędzie. Zauważylem natomiast, że ma bardzo silną pozycję w wyszukiwaniach i nawet jeśli nie planujesz składać ofert ubezpieczeniowych wykorzystując płatne punkty, to można założyć tam bardzo mocny profil, który będzie wyświetlał się w wyszukiwarce Google i przyprowadzał do Ciebie klientów.

Oferteo ma bardzo intuicyjny system zakładania profilu i wystarczy kilka kroków, odpowiedni opis i zdjęcia i masz gotowy profil z Twoimi danymi.

O pełnym tworzeniu i optymalizacji tego profilu napiszę w jednym z kolejnych artykułów natomiast ważną funkcją, którą warto zająć się od początku jest zbieranie opinii.

Zbieranie opinii na Oferteo

Wszędzie te opinie i opinie…

Tak samo jak cały czas mentorzy trąbią o rekomendacjach i poleceniach (co dalej jest jednym z najlepszych źródeł klientów jeśli nie najlepszym) tak samo w Internecie liczą się opinie.
Klient wchodząc na dowolny profil/stronę/wizytówkę od razu poczuje się pewniej widząc szereg pozytywnych opinii i zadowolonych klientów.

Chcesz oddać swoje ubezpieczenia profesjonaliście czy komuś „nieznanemu”?

Taki sam system działa przy pozyskiwaniu rekomendacji – sąsiad przecież też chce dobre ubezpieczenie.

Opinie na Oferteo oprócz tego, że zwiększają pozycję naszej wizytówki i świetnie wyglądają mają jeszcze jedną bardzo fajną funkcję. Można je umieścić na stronie internetowej w bardzo prosty sposób dzięki czemu nasz marketing zaczyna się łączyć, jeden portal wzmacnia drugi i zaczynamy być… wszędzie.

Jak wejdą w życie większe ekrany na lodówkach to i tam się dostaniesz. 🙂

Czyli zakładając taki profil masz nie tylko kolejną pozycję w Google (a jak się postarasz z opiniami i certyfikatami to bardzo wysoką) ale kolejny link do Twojej strony internetowej, miejsce gdzie możesz zbierać opinie i przedstawiać swoje oferty.

Jak pisałem wcześniej Oferteo ma możliwość płatnego przedstawiania ofert (takiego innego kupowania leadów) ale o tym – w artykule poświęconym Oferteo.

Zalety

  • darmowe o ile nie kupujesz leadów
  • dobre narzędzie do zbierania opinii
  • można połączyć ze stroną
  • można wykorzystać jako główne narzędzie sprzedażowe później

Wady

  • ciężko wyszukać Twój biznes “wprost” w wyszukiwarce Oferteo, bo mają system szukający z kilku specjalistów i najpierw musisz odpowiedzieć na pytania

Krok 4 – Facebook

Wiem, wiem – kolejny raz Facebook. Usłyszysz o nim jeszcze nie raz i nie dwa.

Wykorzystamy tym razem pozycję giganta społecznościowego.

Niezależnie od tego czy chcesz prowadzić fanpage czy nie, warto go założyć chociażby żeby profil naszej firmy wyświetlał się w Google.

Odpowiednie wpisanie słów kluczowych w opisie, dodanie wszystkich danych kontaktowych i nazwa firmy sprawi, że fanpage będzie na pewno wyświetlał się na 1szej stronie Google jeśli ktoś będzie Cię szukał.

A jeśli prowadzisz aktywnie fanpage to odnośnik do strony na Twoim fanpage będzie kolejnym czynnikiem zwiększającym pozycję Twojej strony.

O wykorzystaniu Facebooka w ubezpieczeniach przeczytasz tutaj.

Jeśli chcesz spróbować regularnego pisania zapraszam Cię do tego artykułu.

Zalety

  • darmowe o ile nie korzystasz z reklam
  • bardzo szerokie zasięgi
  • jeśli rozwiniesz ten kanał to świetne narzędzie do budowania biznesu

Wady

  • brak regularnego użytkowania nie wykorzystuje pełnego potencjału
  • jeśli chcesz mocno działać na Facebooku potrzebujesz czasu, pomysłu i testów

Krok 5 – LinkedIn

O wykorzystaniu LinkedIn w sprzedaży ubezpieczeń jeszcze nie pisałem (no może wzmianki). Działa to na tej samej zasadzie co wcześniejsze portale. Możesz założyć swój profil osobisty i przedstawić siebie jako specjalistę dodać linki i dane kontaktowe. Zyskujesz kolejną cegłę na murze Google.

Dodatkowo możesz stworzyć profil swojej firmy, odpowiednio go opisać i (będę powtarzał do znudzenia) wprowadzić słowa kluczowe. Dzięki temu masz 2 szanse więcej na pokazanie się w Google, a jeśli tak samo jak w przypadku Facebooka dodasz odnośniki do strony. Widzisz jak wszystko zaczyna się sumować?

Zalety:

  • darmowe narzędzie
  • możesz stworzyć stronę osobistą i firmową
  • łatwiej dotrzeć do przedsiębiorców i włascicieli firm

Wady:

  • trochę trudniej wyszukać odpowiednie osoby i dobrze mieć z nimi jakieś więzi, a nie od razu start z reklamą biznesu

Krok 6 – Lokalne portale ogłoszeniowe

O ile jest to darmowy sposób to jest też trochę czasochłonny. Twoje miasto (lub dowolne większe obok) ma swoje strony, swoje portale z ogłoszeniami, swoje katalogi firm. Zdarza się, że większe miasta mają nawet swoje katalogi wizytówek NAP jak np. silesia.info, z którego możesz przejść do 21 portali większych miast i dodać swoją firmę.

Każde forum, lokalne czy nie to szansa na reklamę Twojego biznesu w Google i zyskanie dodatkowego linka.

Oczywiście należy robić to z głową – jeśli będzie rozmowa o tym czemu gniją komuś kwiatki to wrzucanie oferty OC mija się z celem.

Wystarczy zobaczyć czy są jakieś tablice ogłoszeń, dodać link do swojej strony lub dane kontaktowe. Takie wpisy RÓWNIEŻ są wyświetlane w Google.

Zalety

  • darmowe
  • źródło nowych klientów jeśli wykażesz się wiedzą na forach
  • mnóstwo tego typu portali = mnóstwo nowych linków

Wady

  • czasochłonne

Krok bonusowy… strona!

Ale zaraz zaraz Przemek… mówiłeś proste i darmowe. Ale nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o stronie internetowej, która spina wszystko co pisałem wyżej w piękną całość.

W dzisiejszych czasach zrobienie prostej strony internetowej nie jest trudne. O ile nie potrzebujesz wypasionych animacji, dużej ilości tekstów (chyba, że masz lekkie pióro), optymalizacji czy bajerów w postaci automatycznych mailingów to prostą stronę zrobisz za pomocą wielu aplikacji typu „przenieś i upuść”.

Możesz praktycznie zbudować stronę z klocków lego, a jedynym kosztem będzie koszt domeny i hostingu. W dzisiejszych czasach przynajmniej w pierwszym roku wymaga bardzo małych nakładów finansowych.

Stronę internetową możesz stworzyć również w prosty sposób na swojej wizytówce Google.

Mając swoją stronę wykorzystujesz „moc” wcześniejszych punktów żeby sprowadzić klienta do swojej strony. Ostatecznie ma do Ciebie zadzwonić lub zostawić numer telefonu w formularzu kontaktowym.

Chcesz stworzyć kompletną stronę, z porządnym zapleczem SEO, bajerami w postaci mailingu, formularzy zapisu, dostosowaną do każdego sprzętu? Zapraszam Cię do sprawdzenia mojej oferty ze specjalną zniżką, która potrwa do 15 grudnia.

Zalety

  • Twoje miejsce w Internecie do którego ściągasz klientów
  • pełna kontrola nad przedstawianymi treściami, ofertą itp.
  • darmowa jeśli trochę się postarasz i pokombinujesz

Wady

  • za pełny potencjał trzeba sporo zapłacić

Podsumowanie

Załóżmy, że na początku Twój biznes nie był widoczny w internecie. Licząc, że dodasz informacje do 10 wizytówek NAP i zrobisz wszystko oprócz strony masz 15 razy więcej szans na wyskoczenie w wynikach. Jeśli masz swoją stronę, to otrzyma ona 15 dodatkowych miejsc. Klienci mogą ją „kliknąć” i przez to Google będzie chętniej pokazywało ją wysoko w wynikach.

Nieźle co?

Ile za to zapłacisz?

Jeśli nie planujesz wydawać na stronę ani na płatne wizytówki NAP to wszystko możesz to zrobić samemu w kilka godzin za kompletnie darmo. I myślę, że będzie to miało lepsze efekty niż caly dzień robienia zimnych telefonów.

Jedyny koszt to czas – czas, który musisz poświęcić na opisy, słowa kluczowe, zdjęcia i dodawanie. Do tego czas, który minie zanim Google wszystko przemieli i zacznie Cię wyświetlać. Na pocieszenie dodam, że większość z tych punktów to jednorazowa robota. Jeśli nie chcesz aktywnie publikować różnych treści i potem będzie sobie trwała i trwała.

A co z innymi portalami?

No tak, mamy YouTube, Instagrama, Twittera, TikToka i masę mniej lub bardziej udziwnianych portali.

Wymieniłem jednak kilka najszybszych i najłatwiejszych sposobów na zwiększenie widoczności Twojego biznesu.

Żeby kanał na YouTube się wyświetlał w Google trzeba się trochę nagimnastykować, Instagram czy Twitter mają małe możliwości opisowo/optymalizacyjne.

Oczywiście jeśli używasz tych portali do np. prowadzenia vloga czy tweetowania o ubezpieczeniach. Na pewno będą świetnym uzupełnieniem Twojego pozycjonowania i reklamą biznesu.

Lista 10 wizytówek NAP

Dodaję tu listę najlepszych według mnie portali, które mają odpowiednie zabezpieczenia i możesz na nich dodać linki do swojej strony. Nie zawsze warto dodawać swój biznes wszędzie gdzie się da, bo nie każdy katalog jest wartościowy.

  1. https://ubezpiecztu.pl/
  2. https://www.targeo.pl/
  3. https://www.pkt.pl/
  4. https://www.misterwhat.pl/
  5. https://biz.yelp.pl/
  6. https://panoramafirm.pl/
  7. https://www.kbf.pl/
  8. https://www.odi.pl/
  9. https://www.baza-firm.com.pl/#

Jeśli nie masz ochoty lub czasu na pozycjonowanie samodzielne sprawdź mój specjalny pakiet pozycjonowania na wizytówkach NAP.

Słowa kluczowe

Lista słów kluczowych u agenta ubezpieczeniowego jest dość podobna i stanowi wariację wokół słowa „ubezpieczenie”. Należy rozróżnić też dwa rodzaje słów kluczowych – krótkie i długie.

Krótkie to jedno-dwu słowne (lub więcej ale tak przykładowo) frazy, które najlepiej oddają Twój biznes. Pojawia się jednak problem. Jeśli zaczniesz pozycjonować się wokół słowa „ubezpieczenie” to prawdopodobnie nie masz szans się przebić. Są giganci, którzy wydają sporo kasy na reklamy, mają większe portale, więcej czasu i tak dalej. Musimy więc trochę pomóc klientom i wyszukiwarce i zastanowić się nad

Długimi słowami kluczowymi – to frazy, które często dość długie zawężają nam zakres poszukiwań. Klient z Krakowa, najpewniej zamiast ubezpieczenie wpisze „tanie ubezpieczenie Kraków” albo „tanie OC Kraków”. Dodanie „Kraków” zawęża jego poszukiwania tam gdzie chce, a nam daje sygnał, w jaki sposób klienci mogą nas znaleźć.

Popularnymi słowami kluczowymi są:

  • Ubezpieczenie [miasto]
  • Ubezpieczenia [miasto]
  • Tanie oc [miasto]
  • Ubezpieczenie domu [miasto]
  • Oświadczenie o zdarzeniu drogowym
  • Wypowiedzenie + dowolna firma, ponieważ ludzie wyszukują do danej firmy.
  • Oc rolnika [miasto]
  • Ubezpieczenie pod kredyt [miasto]
  • Przeglądy domu
  • Ubezpieczalnia oc [miasto]
  • Ubezpieczenia na życie [miasto]
  • Umowa kupna sprzedaży
  • Dowolna nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego + [miasto}
  • Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny

Jak widzisz wszędzie dodaję miasto. Z krótkiego słowa kluczowego, na które bardzo ciężko się pozycjonować ze względu na dużą konkurencję zrobić długie słowa kluczowe. Pomoże Ci to promować biznes lokalnie.

Dodaj różne kombinacje tych słów w swoich opisach. Na pewno będzie to na plus niezależnie od tego w jakim portalu je wpisujesz.

To tyle na dziś!

Mam nadzieję, że te kroki pomogą Ci rozwinąć Twój biznes. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości zawsze możesz do mnie napisać na przemek@agentwsieci.pl

Scroll to Top