Idealne zdjęcie w tle na fanpage agenta ubezpieczeniowego z użyciem darmowych narzędzi – krok po kroku

Po co mi to całe zdjęcie?

O tym jak ważna jest dobra prezentacja profilu czy fanpage pisałem w tym wpisie. Zdjęcie w tle na Facebooku to pierwsza rzecz, która przyciąga uwagę potencjalnego klienta. Największe, widoczne na samej górze i bardzo często niedoceniane i źle wykorzystywane. Żeby przyciągnąć uwagę osoby, która przewija przez fanpage i profile różnych osób masz od 3 do 5 sekund. O tym jak ważne

W dzisiejszym wpisie stworzymy Twoje idealne zdjęcie w tle, które możesz wykorzystać nie tylko na fanpage ale również na profil prywatny, a nawet na zdjęcie w tle na LinkedIn czy do Google Moja Firma. W końcu dobrze byłoby przyzwyczajać klienta do Twojej marki już wszędzie.

Narzędzia

Do stworzenia zdjęcia użyjemy dwóch darmowych narzędzi – Pixabay i Canva. Dzięki temu pierwszemu masz dostęp do bazy obrazów z internetu, które mogą uatrakcyjnić Twoje tło. Canva to darmowe i proste narzędzie do obróbki różnego rodzaju grafik w tym zdjęcia w tle. Płatna wersja daje trochę więcej możliwości ale do stworzenia atrakcyjnego zdjęcia wstępnego – w zupełności wystarczy wersja darmowa.

Krok po kroku przejdziemy przez wszystkie procesy i pokażę Ci kilka przykładowych pomysłów na Twoje zdjęcie w tle. Będziemy robić zdjęcie, które KONKRETNIE działa w branży ubezpieczeniowej i przedstawia Twoją firmę lub produkt. Na koniec otrzymasz ode mnie linki do kilku gotowych projektów, które możesz wykorzystać u siebie zmieniając tylko dane + grafiki.

Zanim zaczniemy

Zapewne zauważysz w trakcie tworzenia i modyfikowania swojego „miejsca” w tle, że jest tam kilka opcji więcej, a nie samo zdjęcie w tle. Możesz dodać film lub serię zdjęć. Zajmiemy się samym zdjęciem, ponieważ jest to najszybszy sposób na przyciągnięcie uwagi klienta, a przy video lub pokazie slajdów trzebaby spędzić trochę więcej czasu.

Facebook lubi testować nowe rzeczy co widać po zmianach wprowadzonych od 1 września 2020. Wszystko zostało wycentrowane, a zdjęcie profilowe znalazło się „pod” zdjęciem w tle – przynajmniej w wersji komputerowej.

Wymiary zdjęcia w tle zostały takie same i jest to zasada najważniejsza.

W wersji komputerowej jest to 820px szerokości i 312px wysokości.

W wersji mobilnej – 640px szerokości i 360 wysokości.

Wymiary zdjęcia w tle na Facebooku

Co to oznacza dla Ciebie?

W zasadzie tylko jedno – wszystkie ważne informacje lub „centrum zdjęcia” będzie musiało być w środku. Zdjęcie w tle z darmowej wersji Canva pobiera się w dużo wyższej rozdzielczości, dzięki czemu będzie bardzo dobrej jakości i ostre zarówno na komputerze jak i urządzeniu mobilnym. Masz jednak mniejsze możliwości kadrowania i będą potrzebne testy żeby zobaczyć czy nic nie jest ucięte w wersji mobilnej.

Zaczynamy!

Pomysł

Wszystko zaczyna się od pomysłu, Twoje zdjęcie w tle również. O ile na koniec otrzymasz ode mnie kilka gotowych projektów takiego zdjęcia, to już na samym początku trzeba sobie zadać pytanie – co tak właściwie chcę osiągnąć swoim zdjęciem w tle?

Poniżej znajdziesz kilka pomocniczych pytań, które mogą Ci pomóc w decyzji:

Czy chcę skorzystać z materiałów nadesłanych przez swoje Towarzystwo Ubezpieczeniowe?

Jeśli odpowiedź brzmi tak – wrzuć zdjęcie, które przesłało TU i masz cały proces z głowy.

Czy chcę stworzyć swoje zdjęcie czy skorzystać z pomocy grafika?

Wybierając grafika musisz znaleźć odpowiedniego, zapłacić mu i czekać na efekty.

Czy chcę przedstawić na swoim zdjęciu swoją ofertę czy może przyciągnąć uwagę?

Pierwsza opcja nie jest zła ale należy pamiętać, że ściana tekstu nikogo nie przyciągnie i lepiej zrobić coś chwytliwego.

Czy chcę stawiać na jakieś wartości rodzinne czy może przedstawić obrazkowo kilka produktów?

Wtedy zdecydujesz czy wrzucisz przykładowo jedno zdjęcie rodziny, czy może mieszankę zdjęć dom/rodzina/samochód czy może grafiki nakierowujące.

Czy chcę dać najważniejsze informacje na zdjęcie w tle?

Dodanie nazwy swojej firmy i danych kontaktowych jest świetnym pomysłem bo od razu rzuca się w oczy. Warto trzymać się zasady Facebooka, że tekst powinien zajmować 20%.

Czy zdjęcie w tle ma wskazywać w jakiś sposób na przycisk wezwania do akcji?

Przycisk wezwania jest pod zdjęciem w tle i możesz go edytować żeby np. służył do wysłania wiadomości do Ciebie lub zadzwonienia. Świetnym trickiem jest wskazanie ze zdjęcia w tle strzałki idącej w dół, która powie „zadzwon” lub „więcej informacji” itp. Od razu pokazujesz klientowi co ma zrobić.

Sumiennie odpowiedz na pytania dzięki czemu otrzymasz generalny podgląd na to jak ma wyglądać Twoje zdjęcie w tle.

Rysunek

Tak jak z notatkami, tak i zdjęcie w tle najlepiej planuje się rysując na kartce. Rozrysuj sobie jak mogłoby wyglądać Twoje zdjęcie w tle z uwzględnieniem, że informacje i centralna część powinna być w środku żeby wyglądać dobrze na urządzeniu mobilnym

Rozrysowanie da najlepszy obraz do czego dążysz

W tym momencie masz już całkiem solidną podstawę do stworzenia zdjęcia. Pamiętaj – warto spędzić nad nim trochę czasu, dzięki czemu później przyciągniesz klientów.

Edytowanie zdjęcia w Canva

Logowanie i początek

Zaczniemy od darmowego programu Canva. Kliknij ten link i otworzy się ekran logowania.

Główna strona Canva

Najpierw musisz się zarejestrować. Możesz to zrobić w dowolny sposób – jeśli zarejestrujesz się przez Facebooka istnieje potem możliwość wrzucania postów bezpośrednio z Canva. Zarejestruj się w dowolny sposób aż otrzymasz taki ekran:

Ekran glowny Canva
Wszystkie opcje do wyboru i start w Canva

I tu pojawia się przydatność tego narzędzia. Canva daje Ci masę podpowiedzi na przykładzie różnych szablonów jak może wyglądać Twoje zdjęcie w tle. Jak widzisz na zdjęciu masz do wyboru opcję Zdjęcie w tle dla Facebooka. Jeśli nie masz jej na stronie głównej kliknij Media społecznościowe i przewiń.

Kliknij na zdjęcie w tle dla Facebooka. Otworzy się taki ekran:

Ekran edycji Canva agenta ubezpieczeniowego
Ekran, na którym będziesz pracować

Po lewej stronie masz podpowiedzi i elementy, które możesz wstawić na zdjęcie w tle. Duży biały ekran to Twoje „miejsce” do zabawy. Biorąc pod uwagę, że ciężko określić „skalę” w której pobrany plik zostanie zrobiony do zdjęcia w tle być może będziesz potrzebować kilku prób żeby na urządzeniu mobilnym nic nie ucinało.

Wybór szablonu

Rozejrzyj się w różnych szablonach po lewej. Jak widzisz jest ich całkiem sporo i możesz wszystkie wykorzystać do stworzenia swojego idealnego zdjęcia. Niektóre elementy będzie wskazywało jako płatne wtedy po prostu poszukaj darmowej alternatywy/usuń płatną część ze zdjęcia.

Na potrzeby poradnika wpiszemy słowo „Jesień” w wyszukiwarkę i wybierzemy pierwsze zdjęcie w tle. Kliknij na zdjęcie wtedy pojawi się ono na środku i możesz zaczynać:

Jak załadować szablon

Edycja zdjęcia w tle.

Kliknij na różne elementy zdjęcia. Jak widzisz możesz edytować wszystko:

Kliknij dwukrotnie na tekst, który chcesz zmienić dzięki czemu wejdziesz w tryb pisania.

Edytowanie teksty w Canva
Edytowanie tekstu

Na górze zobaczysz opcje redagowania tekstu. Możesz zmienić czcionkę, zwiększyć jej rozmiar, kolor, co zechcesz:

Edytowanie czcionki

Kliknij dwukrotnie na zdjęcie w tle żeby wyświetlić jego pozycję. Możesz dzięki temu je usunąć, zmienić rozmiar lub odpowiednio wykadrować. Dla potrzeby „samouczka” zostaw zdjęcie tak jak jest.

Po prawej masz również różne elementy, które możesz dodać do swojego zdjęcia. Możesz dodawać różnego przeznaczenia tekst, obrazki, kształty, animacje itp.

Elementy w Canva

Zmień tekst na taki, który Ci odpowiada np. nazwę Twojej firmy, a tekst pod spodem na numer telefonu np. tak:

Dostosowane zdjęcie w tle

Voila! Twoje pierwsze zdjęcie w tle jest gotowe. Teraz możesz kliknąć „Pobierz” w prawym górnym rogu i możesz je śmiało umieścić jako zdjęcie w tle na Facebooku.

Załóżmy jednak, że jesienna ławka to nie Twoje docelowe zdjęcie i tu do akcji wkracza…

Darmowe zdjęcia na Pixabay

Czyli portal z darmowymi grafikami. Wejdź na tutaj i na głównym ekranie:

Ekran główny Pixabay

Wpisz w wyszukiwarkę „Ubezpieczenia”. Jak widzisz, wyświetli się masa rożnych obrazów, niekoniecznie związanych perfekcyjnie ze słowem wyszukiwanym ale taki urok darmowych narzędzi.

Poszukaj swojego idealnego obrazka. Wróć do swoich pytań oraz zobacz na rysunek swojego pomysłu. Zdjęcie rodziny? Miłości? Finansów? Ucieszonych ludzi? Narzędzie znajduje polskie słowa więc na pewno sobie poradzisz. Uważaj tylko – pasek z dużym czerwonym PIXABAY20 to reklama do płatnych zdjęć.

Masz swoje idealne zdjęcie? Świetnie! Czas wypróbować je w Canva.

Pobranie zdjęcia

Kliknij na zdjęcie, a następnie na Darmowe pobieranie.

Pobieranie zdjęcia z Pixabay

Wyświetli się kilka rozmiarów do wyboru ale możesz wybrać to co już jest zaznaczone. Nie musisz mieć konta żeby pobrać obraz i nie musisz płacić ani wpisywać autora nigdzie ale bez konta po kilku pobraniach będzie wyskakiwać weryfikacja czy jesteś człowiekiem.

Budujemy Twoje zdjęcie w tle

Przesłanie zdjęcia do Canva

Wróć teraz na ekran Canva. Jeśli masz konto i niechcący zamknęłaś/zamknąłeś okno – zaloguj się i zobaczysz, że Twój projekt jest zapisany.

Wejdź w naszą jesień, kliknij dwa razy zdjęcie w tle, kliknij prawy i „Usuń”.

Usuwanie starego zdjęcia

Teraz musimy wrzucić nasze nowe zdjęcie do programu Canva. W tym celu kliknij po lewej „Przesłane” -> „Prześlij obraz lub video” -> „Z urządzenia”

Jak przesłać zdjęcie na serwer

Znajdź swój obraz po lewej stronie i kliknij raz lub przeciągnij na środek. Nie wygląda to za dobrze prawda?

Obrazek po wgraniu

Ustawianie zdjęcia

System nie do końca rozpoznaje o co Ci chodzi więc musisz mu wskazać, że chcesz obrazek z tyłu. W tym celu kliknij prawym i zaznacz „Przesuń na sam dół”. Dzięki temu obrazek będzie ZA tekstem – tak jak chcemy.

Obrazek za tekstem

Teraz obrazek musisz rozciągnąć na całe tło. Minusem jest oczywiście fakt, że zdjęcie będzie „wychodzić” za brzegi żeby zachować proporcje. Przytrzymaj odpowiednie krawędzie i przeciągnij do góry, dołu lub na boki żeby dopasować je do białego pola. Nie przejmuj się, że wyjdzie poza krawędzie – wykadrujesz je. Dopasuj tak, żeby nie było czerwonego/białego pola za tekstem tylko samo zdjęcie.

Obrazek po rozciągnięciu

Zaczyna to nabierać kształtów. Teraz kliknij dwa razy na zdjęcie w tle. Zobaczysz, że pojawiło się „w pełnej okazałości”. Przytrzymując na nim przycisk myszki możesz go odpowiednio ustawić, żeby to co najważniejsze było na środku.

Obrazek po wykadrowaniu

Kliknij teraz na gotowe na górze i zobaczysz, że idealnie zdjęcie komponuje się z napisem. No… prawie. Tekst jest trochę niewidoczny przez jasne tło. Możesz to rozwiązać na kilka sposobów:

Zmiana koloru czcionki.

Kliknij raz na odpowiednie pudełko z tekstem i na górze wybierz kolor.

Przyciemnienie/rozmycie tła.

W tym celu kliknij na zdjęcie w tle raz i na górze zobaczysz takie rzeczy jak Filtr czy Dostosuj.

Filtr nakłada różne ciekawe efekty kolorystyczne na zdjęcie w tle. Sprawdź różne opcje i intensywności. Ja wybrałem filtr Cali z maksymalną intensywnością i tekst widać znacząco lepiej.

Nałożenie filtru.

W przypadku opcji Dostosuj zastosujemy jedynie rozmycie, które często świetnie działa w połączeniu z tekstem i chwyta uwagę ale jednocześnie skupia ją na informacjach. Kliknij na zdjęcie w tle, (jeśli wcześniej ustawiałaś/-eś Filtr to najpierw Filtr -> brak). Jak widzisz nawet bardzo małe rozmycie wystarczy żeby tekst był wyraźniejszy.

Rozmycie tła

Pobaw się różnymi opcjami dopóki nie będziesz maksymalnie zadowolona/zadowolony z efektu.

Tekst

Na koniec proponuję zmniejszyć trochę tekst. Z mojego doświadczenia tekst jak na grafice poniżej jest w zupełności wystarczający i nie wyjdzie za krawędzie w urządzeniach mobilnych. Do pomocy są pojawiające się fioletowe linie, które wyznaczają np. idealny środek zdjęcia.

Gratulacje!

Linie wspomagające wyrównanie

Największe błędy popełniane przy wyborze zdjęcia w tle

  • Zbyt mała rozdzielczość przez co zdjęcie jest rozmazane
  • Za dużo tekstu
  • Brak jakiejkolwiek spójności z naszą firmą
  • Za dużo małych obrazów i pstrokatość
  • Loga firm (zmieniają się dość często i niejasne są pozwolenia na ich wykorzystanie)
  • Brak kluczowych informacji o firmie przynajmniej telefonu lub adresu e-mail

I to tyle! Jak widzisz zrobienie zdjęcia w tle nie jest trudne wymaga jednak testów i kilku podejść oraz pomysłu żeby było w pełni dopracowane. Kliknij pobierz i możesz wrzucić je na Facebooka.

Zgodnie z obietnicą udostępniam kilka gotowych projektów do wykorzystania jako szablony. Możesz dowolnie edytować zdjęcia, zmienić je, zmienić położenie treści lub zrobić samemu od zera wszystko. Kliknij na zdjęcie, które Ci się podoba i automatycznie wejdziesz do Canva i możesz pracować na swojej kopii.

Są to oczywiście bardzo ogólne koncepcje, które w połączeniu z Twoim rozrysowaniem oraz pytaniami mogą Ci pomóc stworzyć swoje idealne zdjęcie. Jeśli wymyślę jakiś fajny projekt w trakcie swojej pracy z pewnością go tu dodam.

Darmowe szablony

Do usłyszenia!

Scroll to Top