Jeden z powodów, przez który nie zdobywasz nowych klientów

Czy wiesz, dlaczego nowi klienci nie przychodzą do Ciebie?

Bo nie ma Cię na mapach!

Spokojnie, tytuł jest podchwytliwy. Ale tylko troszeczkę.

Zanim zaczniesz czytać mam do Ciebie prośbę.

Wejdź w wyszukiwarkę Google i wpisz swoje miasto + ubezpieczenia.

I zobacz co wyszło.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście wyskoczy Ci prawdopodobnie kilka reklam dużych towarzystw i agregatorów i pod spodem mapa.

Jeśli masz biuro w mniejszej miejscowości zobaczysz mapę i kilka wymienionych firm – to właśnie wizytówka Google.

google maps
Tak wygląda “mapa” Warszawy po wpisaniu Warszawa ubezpieczenia

To jest właśnie wizytówka Google.

Nie doceniając jej popełniasz poważny błąd i tracisz klientów. Może nie bezpośrednio ale o ile łatwiej byłoby klientowi wybrać dojazd do Ciebie, kliknąć „zadzwoń” czy wybrać pierwszą wizytówkę w poszukiwaniu ubezpieczenia?

W tym artykule pokażę Ci jak założyć i wykorzystać wizytówkę Google NA MAXA.

Co więcej – jeśli jesteś lokalnym biznesem możesz spokojnie zaoszczędzić na reklamach Google oraz wydawaniu pieniędzy na pozycjonowanie strony.

Czas stworzyć Twoje X ze skarbem na mapie!

Czym jest wizytówka Google

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy używa jakiegoś rodzaju nawigacji. Niektórzy jeszcze map ale coraz więcej osób sprawdza jak gdzieś dojechać w internecie, zwłaszcza, że mapy internetowe są na bieżąco aktualizowane.

Google postanowiło dodać więc usługę, w której możesz dodać punkt na mapie i go edytować. Może to być oczywiście np. Twój dom, lub ciekawe miejsce ale może to być właśnie wizytówka Google Moja Firma.

Na takiej wizytówce możesz w bardzo dokładny i szeroki sposób opisać swój biznes, produkty, pisać aktualizacje, a obecnie zrobić nawet prostą witrynę internetową, w której przedstawisz swoje biuro. Możesz dodawać zdjęcia, produkty ze sklepu (to również wykorzystamy tylko w inny sposób) i zbierać recenzje od klientów.

Najważniejsza rzecz, o której musisz pamiętać, to że założenie wizytówki Google jest DARMOWE. Jeśli jakaś firma zadzwoni i powie, że utrzyma Twoją wizytówkę na kolejne x lat lub jeśli musisz zapłacić za wizytówkę – jest to oszustwo.

Zapłacić możesz najwyżej za usługę optymalizacji wizytówki Google, pomoc w jej konfigurowaniu, pozycjonowaniu lub bieżące aktualizacje produktów i wpisy.

W dalszej części artykułu powiem Ci jak to robić tak, że sama/sam będziesz mógł po paru godzinach mieć w pełni skonfigurowaną, przygotowaną i wysoko wypozycjonowaną wizytówkę Google.

Zakładanie wizytówki Google

Konto google

Na sam początek musisz założyć gmail i konto Google. Te usługi są „niestety” powiązane więc nawet jeśli później nie będziesz używać takiego konta – trzeba je założyć. Kto wie, może później zaczniesz używać innych funkcji takich jak arkusze kalkulacyjne czy dysk google (darmowe 15gb przestrzeni w chmurze?) Żeby założyć konto Google musisz wejść z dowolnej przeglądarki – przy czym Chrome łączy się z Google i jest aktywny cały czas – tutaj.

logowanie do konta google
Stwórz konto Google

Kliknij „Utwórz konto”. Nie ma znaczenia czy wybierzesz opcję „dla mnie” czy „do zarządzania moją firmą” – po prostu później otrzymasz inne „podpowiedzi”.

Możemy jednak utrzymać wszystko w tonacji firmowej i zrobić konto firmowe.

Wypełnij swoje dane, wybierz jaki chcesz mieć adres e-mail, zabezpiecz dobrym hasłem konto – nie chcemy żeby ktoś potem dorwał się do Twojej wizytówki lub dysku.

dane konto google
Wpisz swoje dane logowania

W kolejnym ekranie wypełnij przynajmniej jedno pole adres pomocniczy lub telefon. W razie problemów z hasłem będzie to Twoja droga do jego odzyskania.

Datę urodzenia możesz zmyślić – pamiętaj jednak, że musisz “być dorosły”.

pomocnicze pytania konto google
Wprowadź dodatkowe informacje

Na kolejnym ekranie zatwierdź zgody i przejdź dalej.

Jak widzisz, z racji, że wybraliśmy konto do promowania firmy, konto Google OD RAZU zapyta Cię czy chcesz skonfigurować wizytówkę Google. Klikając dalej przejdziesz do kreatora Google Moja Firma.

Załóżmy jednak, że miałaś/miałeś wcześniej założone konto Google lub musisz wejść w inny sposób na Google Moja Firma.

W takim wypadku musisz wejść na Google lub swój nowo założony e-mail i z górnego menu wybrać zakładkę MOJA FIRMA.

google moja firma
Jak dotrzeć do Google moja firma

Możesz też wpisać w wyszukiwarkę Google Moja Firma lub wpisać link https://www.google.com/business/.

Tworzenie wizytówki Google

Masz przed sobą początkowy ekran kreatora wizytówek. Przed Tobą są dwie opcje:

  1. Twojej firmy nie ma na mapach Google i musisz ją stworzyć od zera.
  2. Twoja firma pojawiła się „sama” kiedyś, gdzieś, jakoś i chcesz przejąć nad nią kontrolę i skonfigurować. Może klient sam dodał, może Google zaciągnęło dane skądś w każdym razie musimy się do niej dostać.

Na szczęście obie opcje są praktycznie takie same i spotykają się przy kroku „weryfikacji”. W ramach mojego poradnika, pokażę Ci jak zakładam własną agencję ubezpieczeniową.

Najpierw wpisz nazwę swojej firmy w wyszukiwarce przed Tobą.

wizytówka Google nazwa
Wprowadź nazwę swojej firmy

Jeśli Twoja firma miała już wizytówkę Google prawdopodobnie dostaniesz podpowiedź i możliwość jej wyboru. Po kliknięciu przejdziesz od razu do weryfikacji.

Na kolejnym ekranie (jeśli nie wyszukało nazwy) dostaniesz kolejną możliwość nazwania swojej firmy.

wizytówka google potwierdź nazwę
Potwierdź nazwę

Kliknij dalej.

Teraz musisz wybrać kategorię działalności. U agenta będzie to Agencja ubezpieczeniowa lub Pośrednictwo ubezpieczeniowe. Później możesz dodać kolejne kategorie, natomiast musi być jakaś „główna”

kategoria firmy
Główna kategoria działalności

W kolejnym ekranie Google zapyta Cię czy chcesz dodać stałą lokalizację biura.

Oczywiście chcemy dodać nasze biuro. Jeśli masz kilka biur, to trzeba zrobić osobną wizytówkę dla każdego z nich. Teksty możesz skopiować natomiast będą zarządzane osobno i zbierały osobne opinie.

wizytówka google agent ubezpieczeniowy
Lokalizacja Twojego biura

Kolejny ekran mówi sam za siebie. Po prostu wpisz adres swojego biura.

adres biura agenta ubezpieczeniowego
Wpisz dane adresowe

Lokalizacja

Następnie kreator zapyta Cię czy obsługujesz poza swoim biurem. Nawet jeśli jesteś agentem nie wychodzącym z biura warto zaznaczyć kilka miast/wsi dookoła plus swoje województwo. Wtedy wizytówka będzie wyświetlać się osobom szukającym ubezpieczeń nawet z innych miast lub z całego województwa i może zadzwonią lub przyjadą – szkoda tracić takie zasięgi.

Zaznacz czy obsługujesz poza biurem

Dodaj kilka najbliższych miejscowości, województwo, gminę. Możesz te opcje edytować w każdej chwili.

Wizytówka Google obszary działania
Wprowadź wszystkie obszary działania

Po dodaniu lokalizacji przejdziesz na ekran danych kontaktowych. Wpisz swój numer telefonu – to ważne, bo będzie potrzebny do weryfikacji.

Jeśli posiadasz witrynę to wpisz jej adres, jeśli nie to zaznacz Nie potrzebuję witryny. Możesz tez zaznaczyć opcję tworzenia witryny przez Google wtedy stworzysz bezpłatną witrynę.

W zależności od preferencji wybierz czy chcesz otrzymywać powiadomienia od Google i Twoja wizytówka jest gotowa.

Po kliknięciu zakończ przejdziesz do metody weryfikacji.

Weryfikacja

Tutaj spotykają się zarówno osoby, które chcą przejąć wizytówkę jak i te, które tworzą nową. Dostępne będzie kilka metod weryfikacji, najłatwiejszą jest sms ((dlatego ważne żeby podać numer komórkowy) lub połączenie głosowe w przypadku numeru stacjonarnego.

Możliwe, że Google z jakiegoś powodu da Ci opcję wyłącznie kartki – musisz wtedy niestety poczekać na list.

Na szczęście edytować wszystko można już teraz!

Wszystkie kolejne kroki możesz pomijać i uzupełnić później (np. nie masz odpowiednich zdjęć) ale warto uzupełniać co się da już teraz.

Optymalizacja wizytówki Google

Po udanej (lub nie) weryfikacji nadchodzi czas na optymalizację. Wyskoczy Ci ekran dodawania usług z kilkoma podpowiedzianymi. Warto natomiast dodać usługi niestandardowe czyli wymienić więcej ubezpieczeń i gdzieniegdzie na koniec dodać swoją miejscowość lub nazwę firmy. W końcu klient wyszukuje przykładowo „ubezpieczenie komunikacyjne Kraków” a nie „ubezpieczenie komunikacyjne” lub „ubezpieczenie Kraków”.

wizytówka Google kategorie
Wybierz kategorie i dodaj nowe dla swojej wizytówki Google

Godziny pracy

Kolejny krok to dodanie godzin pracy – na pewno wiesz najlepiej kiedy jesteś w biurze.

wizytówka Google godziny pracy
Godziny pracy Twojego biura

Po dodaniu godzin przechodzisz do opisu. Tu będzie potrzeba trochę kreatywności  –  warto wiedzieć co klienci w Twojej okolicy wyszukują w Google i zawrzeć te słowa w opisie. Dodaj nazwę miejscowości, opisz swoją misję, z kim współpracujesz – i gotowe.

wizytówka Google opis
Opis Twojej wizytówki

Sekcję ze zdjęciami lubię pomijać – później możesz je lepiej rozdzielić i ustawić co jest logo, co jest w środku, co jest z zewnątrz.

wizytówka Google zdjęcia
Możliwość dodania zdjęć

Zaakceptuj kolejny ekran i W KOŃCU przejdziesz do głównego ekranu Twojej wizytówki.

Wizytówka google ekran główny
Ekran główny wizytówki Google

Żeby dostać się do niego w późniejszym czasie po prostu wykorzystaj ścieżki, które podałem na początku.

Wizytówka Google, która przyciąga nowych klientów

Ekran główny, to miejsce, w którym będą pojawiać się najważniejsze informacje, statystyki czy alerty. Takie podsumowanie.

Nas interesuje optymalizacja kilku miejsc w wizytówce Google, żeby być lepiej widocznym dla potencjalnych klientów.

Przejdziemy je teraz po kolei.

Wpisy

Tutaj możesz dodawać krótkie wpisy i aktualizacje, które będą wyświetlać się osobom wyszukującym Cię na mapach. Jest to świetny sposób żeby informować co dzieje się u Ciebie w biurze lub napisać krótkie zajawki o nowym produkcie. Jest to dobry sposób na zareklamowanie, pozycjonowanie i budowanie zasięgów.

wiyztówka google utwórz wpis
Wpisy w wizytówce Google
wizytówka google wpisy
Wpisy w wizytówce Google

Do promowania produktów najlepiej wykorzystać kategorię „Nowości”.

Informacje

Najważniejszy dział, który ustawisz RAZ (chyba, że będą zmiany np. adresu, lokalizacji) i zostawisz w spokoju.

wizytówka Google informacje
Najważniejsze informacje o Twojej wizytówce

Odpowiednie sekcje są bardzo intuicyjne i jeśli chcesz dokonać jakiejkolwiek zmiany wystarczy wcisnąć ołówek. Warto tutaj dodać krótką nazwę firmy, więcej obszarów działalności czy więcej kategorii Twojej działalności.

Statystyki

Ekran, na którym zobaczysz wszystkie działania związane z Twoją firmą. Na stronie głównej wyświetli się wersja skrócona, natomiast tu zobaczysz WSZYSTKIE statystyki dotyczące wyszukiwani:

– słowa kluczowe czyli co klient wpisuje, że wyświetla się Twoja firma. Warto brać pod uwagę te słowa i umieszczać je w różnych miejscach na wizytówce Google, stronie internetowej czy Facebooku

wizytówka google słowa kluczowe
Co klient wpisuje, że wyskoczyła Twoja wizytówka

– jak klienci znaleźli Twoją firmę

wizytówka google statystyki wyszukiwanie
Jak Twoja wizytówka Google wpadła w oko klientowi

– gdzie klienci widzą Twoją firmę na ekranach

statystyki widok
Gdzie klienci mogą kliknąć na Twoją wizytówkę

– oraz co z tym faktem robią.

statystyki działania
Im wiecej działań tym lepiej

Jest jeszcze kilka statystyk ale te interesują nas najbardziej. Interesuje nas również ich nieustanne zwiększanie.

Niestety jak to w życiu bywa. Niektóre z tych telefonów to telefony od marketerów, a zaledwie jakiś procent wyświetleń to potencjalni nowi klienci. Ale 1% od 1000 to lepiej niż 100% od zera przy braku wizytówki.

Opinie

Jedna z rzeczy, które wpływają zarówno na pozycję Twojej wizytówki na mapie wśród konkurencji jak i na ogólny odbiór Twojej firmy. Bo gdzie ubezpieczysz swój bezcenny pojazd – w firmie z samymi negatywnymi opiniami czy takiej, którą klienci chwalą?

Opinie zaczną pojawiać się z czasem natomiast warto odezwać się do stałych klientów z prośbą o opinię. Zajmie im to dwie minuty włącznie z przeładowaniem stron, a Tobie pomoże. Potraktuj to jako prośba o rekomendację czy polecenia.

Wróć do strony głównej i zobaczysz tam (po weryfikacji) małą sekcję.

google opinie
Poświęć trochę czasu żeby wysłać formularz do klientów

Po kliknięciu w wyślij formularz otrzymasz spersonalizowany link do wystawienia Ci opinii. Po wejściu w link pokaże się Twoja wizytówka Google i możliwość oceny.

Jak klient doda opinię na Twojej wizytówce, w zakładce opinie można na nią odpowiedzieć. Jest to bardzo ważne, wtedy inni widzą Twoje zaangażowanie i dbanie o klientów.

Wizytówka Google – jak radzić sobie z negatywnymi opiniami?

Jak to w życiu bywa częściej na coś narzekamy niż chwalimy. O pozytywne opinie będziemy musieli trochę prosić klientów, a negatywne niezadowolony klient da sam z siebie.

Nie przewiduję u Ciebie negatywnych opinii natomiast jeśli taka się zdarzy odpowiedz na nią rzeczowo, bez złości, wyjaśnij sprawę ze swojej perspektywy.

Jeśli opinia będzie typowo szkalująca i “hejterska” możesz ją zgłosić do Google natomiast jeśli będzie w miarę konstruktywna to nie da się jej usunąć. Dobrze przemyślana odpowiedź sprawi, że inni czytający opinię zobaczą w Tobie jeszcze większego eksperta.

Wiadomości

Klienci mogą napisać do Ciebie bezpośrednio na wizytówce. Warto zainstalować aplikację Google Moja Firma i móc odpisywać na bieżąco.

Zdjęcia

Zdjęcia dodają wiarygodności oraz zwiększają ilość wyświetleń Twojej wizytówki. Możesz dodać praktycznie wszystko – ale z głową. Każde zdjęcie opisz dodaniem kilku słów kluczowych.

Produkty

Tutaj warto spędzić trochę czasu. Mimo, że nie posiadasz fizycznych produktów, możesz wymienić każdy produkt ubezpieczeniowy i napisać o nim kilka słów. Ponownie – zwiększa to Twoje zasięgi i zdecydowanie zwiększy szansę na wyświetlenie jeśli ktoś wpisze np. ubezpieczenie komunikacyjne Kraków. Pamiętaj o przemyceniu kilku słów kluczowych!

wizytówka google produkty
Strona Twoich produktów – nawet jeśli to nie sklep

Skąd brać darmowe zdjęcia pisałem w tym artykule.

Świetnym sposobem będzie również dodanie produktów z przyciskiem “Więcej informacji” i podpięcie pod ten przycisk linku poleceniowego z ubezpieczeniami. Np. bezpieczny.pl, ubezpieczenie OZE od Wiener czy ubezpieczenie szkolne z Compensy. Z czasem gdy Twoja wizytówka zyska na popularności klienci sami będą kupować odpowiednie produkty!

Usługi

Taka sama zasada jak przy produktach. Możesz dodać własne niestandardowe usługi np. zamiast po prostu ubezpieczenie komunikacyjne dodać ubezpieczenie komunikacyjne warszawa i napisać parę słów o tej usłudze.

WAŻNA UWAGA

Polecam zastanowić się dłużej nad tekstem, bo wrzucenie obok siebie 100 razy napisanego „tanie oc Kraków” zdecydowanie nie spełni swojego zadania.

Witryna

Tutaj możesz zrobić swoją darmową mini-stronę ale to temat na osobny artykuł.

I… gotowe!

Twoja wizytówka Google już działa, jeśli popracujesz nad nią tak jak opisałem w artykule to po jakimś czasie zdecydowanie wzrośnie w rankingach. Po co pozycjonować stronę czy wydawać kasę na reklamę w Google, skoro będziesz na pierwszym miejscu na mapach, klienci będą mieli do Ciebie prosty kontakt (kliknięcie zadzwoń na telefonie od razu połączy) i zobaczą wszystkie aktualności?

Nie oczekuj efektów od 1szego dnia. Tak samo jak ze stronami tak i wizytówka Google może pozycjonować się kilka miesięcy. Ale klient wpisując nazwę Twojej firmy zobaczy ją na mapie od razu po weryfikacji.

Pamiętaj również, że to tylko wizytówka i nie daje takich możliwości interakcji z klientem jak Facebook lub możliwości rozpisywania się jak strona.

Jest to jednak BARDZO WAŻNY dodatek do wszystkich Twoich działań w internecie, który pomoże Ci zbudować markę osobistą i znaleźć mnóstwo nowych klientów.

Pamiętasz, jak w artykule o video wspominałem o recyklingu treści? Właśnie doszedł kolejny kanał, którym możesz wyświetlić swoje wiadomości dla potencjalnych klientów.

DO DZIEŁA!

Nie masz czasu na zakładanie wizytówki lub potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z mojej usługi zakładania i optymalizowania wizytówek Google!

Scroll to Top